Medvedgrad
RADNO VRIJEME I CJENIK ULAZNICA
KAKO DOĆI?
O MEDVEDGRADU
DOGAĐANJA NA MEDVEDGRADU
GALERIJA SLIKA I VIDEO
LETAK
RADNO VRIJEME I CJENIK ULAZNICA
RADNO VRIJEME CENTRA ZA POSJETITELJE – MEDVEDGRAD
U sezoni od utorka do nedjelje od 11:00 do 19:00 sati. Sve detaljnije informacije pogledajte pod Novosti.
Za veće grupe posjeti su mogući i u drugim terminima u dogovoru s Ustanovom.
Ulaz se naplaćuje a obilazak je moguć i uz stručno vođenje.
Cijene ulaznica:
Ulaz na Medvedgrad – 15,00 kn
Ulaz sa stručnim vođenjem za grupe – 20,00 kn
Ulaz sa stručnim vođenjem za pojedince (min 5 osoba) – 30,00 kn KONTAKT:
Centar za posjetitelje – Medvedgrad,
Prilaz Kraljičinom zdencu, Zagreb
Tel:+ 385 1 4572071 (u sezoni od 11:00 do 19:00)
Javna ustanova „Park prirode Medvednica“
Bliznec bb
10000 Zagreb
Tel:+385 1 4586 317
Fax: +385 1 4586 318
info@pp-medvednica.hr
www.pp-medvednica.hr Za posjet većih grupa potrebna je prethodna najava i dogovor s Javnom ustanovom „Park prirode Medvednica“. Prijaviti se možete na telefon ili putem e-maila.
KAKO DOĆI: Javni prijevoz/pješice:
Črnomerec - Lukšić bus linija 128 pa pješice od Lukšića preko Himpera asfaltnom cestom do Medvedgrada.
Mihaljevac - Britanski trg linija 102 do Šestinske crkve, nastavak slijedi pješke pl. stazom 12 (od Lagvića do Medvedgrada). Automobilom:
Od Lukšića preko Himpera, od Himpera do Medvedgrada jednosmjernom asfaltnom cestom, a povratak ide jednosmjerno od Kraljičinog zdenca do Šestinske crkve.
NAPOMENA: Cesta je jednosmjerna!
O MEDVEDGRADU
Podignut je na poticaj pape Inocenta IV u 13. stoljeću, a dao ga je izgraditi tadašnji biskup Filip koji je bio u dobrim odnosima s Belom IV. Oko gradnje postoji niz nedoumica, ali je sigurno da je 1254. potpuno dovršen. Izgrađen je radi obrane od Tatara na brdu Mali Plazur – na vrhu južnog obronka na izuzetno povoljnom položaju, s tog položaja se moglo nadzirati prostor od Medvednice na sjeveru do Turopolja na jugu, a riječni put uz Savu (gdje je nekad bio brodski prijelaz) je štitio drugi utvrđeni grad Susedgrad. O utvrdi
Medvedgrad je imao dvostruke bedeme i troje vrata. Neprijatelj je da bi ga osvojio morao proći vanjski i unutarnji zid. Za obranu su podignute i dvije kule koje nisu imale vrata u razini tla, tako da su se branitelji mogli braniti odozgo. Osim toga taktika za slamanje otpora branitelja u ono vrijeme bila je opkoliti grad i čekati da neprijatelj ostane bez zaliha vode i hrane. Međutim i za taj slučaj Medvedgrad je imao rješenje cisternu s filtrom od krupnog i sitnog kamenja gdje se skupljala kišnica, te prostrana skladišta za hranu.
Najvrjednijom se građevinom smatra oktogonalna kapelica sv. Filipa i Jakova s kamenim uglovima, rozetama i romaničkim portalom visokim 3 metra.
Najzanimljivije je da Medvedgrad nikada nije poslužio obrambenoj svrsi za koju je izgrađen jer nikada nije napadnut. Jedna od pretpostavki je i da je izgrađen kako bi bio riznica za crkveno blago. O vladarima
Medvedgrad je mijenjao brojne vlasnike – Hrvatsko – ugarski kraljevi, grofovi Celjski, Zrinski, Gregorijanci… čak 107 vlasnika. Posljednji stanovnici i vlasnici Medvedgrada bili su Gregorijanci koji su se 1571. godine preselili u novoizgrađenu kuriju u Šestinama.
Snažan potres 1590.g. razorio je Medvedgrad. Uvid u bogatu kulturu stanovanja i življenja dala su tek arheološka otkopavanja. Oltar domovine
Godine 1994. podignut je spomenik svim hrvatskim junacima – Oltar domovine, rad akademskog kipara Kuzme Kovačića. Kamene kocke napravljene od stijena iz različitih dijelova Hrvatske, koje kao da su se posložile u hrvatski grb. Na kockama su isklesani motivi iz doba kneza Branimira, veliki križ, te stihovi hrvatske himne. Tu su i stakleni elementi tzv. suze koje simboliziraju tešku povijest hrvatskog naroda.
Iako nikad napadnut Medvedgrad je imao burnu povijest pa ne čude brojne priče i legende koje ga prate. Zasigurno najpoznatije su one o zloglasnoj Crnoj Kraljici - opakoj vladarici Medvedgrada, čije prisustvo možete i danas osjetiti u šetnji zidinama. Priče i legende o Medvednici
DOGAĐANJA NA MEDVEDGRADU Srednjovjekovni dani na Medvednici U svrhu promocije srednjovjekovnog lokaliteta Medvedgrada i srednjovjekovne kulturne baštine u Parku svake godine zadnju nedjelju u rujnu JU Park prirode Medvednica organizira kulturno turističku manifestaciju „Srednjovjekovni dani na Medvednici“. To su dani u kojima se oživljavaju običaji i duh srednjeg vijeka! Posjetitelji svake godine mogu uživati u viteškom turniru, upoznati Crnu kraljicu, okušati se u viteškim disciplinama, iskovati vlastiti srebrnjak, kušati jela i pića spravljena po srednjovjekovnim receptima, slušati srednjovjekovnu glazbu, susresti dvorsku ludu, trbušne plesačice, proučiti i isprobati sprave za mučenje... |