Rudnik Zrinski
U blizini planinarskog doma Grafičar nalazi se područje zvano Rudarski vrt na kojem se od davnina rudarilo u potrazi za plemenitim kovinama. Rudnik Zrinski otvoren je u 16. stoljeću, kada je na području Rudarskog vrta pronađen galenit, olovni sjajnik, u kojem kao primjesa dolazi srebro, pa su rudari počeli dubiti hodnike u medvedničkom podzemlju u potrazi za tom vrijednom kovinom. Rad u rudniku bio je iznimno mukotrpan: tridesetak rudara svaki je dan u smjenama od 10 do 12 sati ručno iskopavalo vrijednu rudu koristeći samo čekiće, klinove, pijuke i lopate, dok je mračne hodnike rudnika osvjetljavala samo titrava svjetlost uljanica ili voštanih svijeća. Usprkos njihovim nadljudskim naporima, ovaj rudnik nikada nije bio naročito izdašan: trebalo je istaliti čak tonu galenita da se dobije samo pola kilograma srebra! Zato su vlasnici rudnika, članovi obitelji Zrinski, već polovicom 17. stoljeća obustavili proizvodnju i prepustili tajanstveno podzemlje Medvednice vlazi, tami i podzemnim bićima. Njihov mir je stoljećima narušavao samo pokoji odron zemlje u zapuštenim hodnicima, a tek 2004. godine djelatnici Parka prirode Medvednica uredili su rudnik za posjetitelje. Otada je u njegovim hodnicima vrlo živo: brojni posjetitelji u šarenim kacigama slušaju priče vodiča o teškome radu u rudniku, sa zanimanjem prate razgovor rudara i njihova upravitelja – bergmeistera o nesreći koja se upravo dogodila dok promatraju njihove drvene skulpture, osluškuju zvukove kapanja vode i udaraca čekića u stijenu te puni strahopoštovanja dodiruju oruđe kojim se u ono doba radilo u rudniku.
Priroda i kultura
Rudnik Zrinski je zbog svoje vrijednosti 2006. proglašen zaštićenim kulturnim dobrom Republike Hrvatske, a mi vas s dubokim poštovanjem prema generacijama rudara i svemu što su stvorili pozivamo da posjetite njihov rudnik i tako otkrijete djelić njihovih tajni!
SRETNO!
Pogledaj letak Rudnik zrinski – tajanstveno podzemlje Medvednice
Radno vrijeme
NAPOMENA: 1. studenog na Blagdan Svih svetih rudnik je ZATVOREN za posjećivanje.
Subotom, nedjeljom i blagdanom od travnja do prosinca – od 10:00 do 16:00 sati vodiči dočekuju posjetitelje. Posljednji ulaz u Rudnik Zrinski je u 15:30 sati.
Od ponedjeljka do petka u dogovoru s Javnom ustanovom Park prirode Medvednica za grupe od najmanje 20 posjetitelja – dogovor i informacije na tel: +385 1 4586317 (radnim danom od 8:00 do 16:00 sati)
Posjeti od ponedjeljka do petka mogući su i za grupe manje od 20 posjetitelja, ali se tada posjet naplaćuje po posebnoj cijeni – Posjeti prema posebnom zahtjevu posjetitelja 60,00 EUR + cijena ulaznice po osobi i kategoriji
Cijene ulaznica
- djeca 3,00 EUR
- studenti, umirovljenici i planinari (uz predočenje važečeg dokumenta) 4,00 EUR
- odrasle osobe 5,00 EUR
- obiteljska (dvije odrasle osobe i do troje djece) 10,00 EUR
- obilazak rudnika prema posebnom zahtjevu (max. do 19 osoba) 60,00 EUR + cijena ulaznice u rudnik po osobi i kategoriji
- obiteljska (dvije odrasle osobe i do troje djece) “Mjesec hrvatskog turizma” 5,00 EUR
Rudnik nije moguće posjetiti bez vodiča ovlaštenog od strane Javne ustanove PP Medvednica. Stručno vođenje uračunato je u cijenu ulaznice.
Uputa za posjetitelje
Temperatura u rudniku cijele godine kreće se oko 12°C, te je stoga potrebno i u toplijem dijelu godine ponijeti dovoljno toplu, slojevitu odjeću i sportsku obuću. Za sve posjetitelje osigurane su kacige. Ne preporučamo ulazak u podzemne prostore osobama s klaustrofobijom. Posjet rudniku traje oko 30 minuta.
Važna napomena: za ostavljene, oštećene ili izgubljene osobne predmete tijekom obilaska rudnika Zrinski i na prostoru prihvata posjetitelja ispred rudnika Zrinski NE ODGOVARAMO.
Najbliži ugostiteljski objekt
Planinarski dom „Grafičar“ – radno vrijeme svaki dan osim ponedjeljka od 9.00 do 21.00 sati.
Tel: + 385 1 4555 844, +385 98 783 084
Kako doći
Od planinarskog doma „Grafičar“: Rudnik se nalazi u neposrednoj blizini doma – samo slijedite putokaz!
Automobilom: Sljemenskom cestom do planinarskog doma „Grafičar“.
Javni prijevoz / pješice:
ZET-ovim autobusom s Mihaljevca do Tomislavovog doma, a zatim pješice do doma „Grafičar“ cestom ili planinarskom stazom broj 26.
Žičarom ZETa do vrha Sljeme pa stazom br. 26 do planinarskog doma “Grafičar”
Pješice: Od Šestinskog Lagvića poučnom stazom Miroslavec do Kraljičinog zdenca, potom prijeći asfaltnu cestu i nastaviti planinarskom stazom 1M ili iz Zagorja od Gornje Bistre planinarskom stazom br. 46 do doma Grafič)